Protest tegen elektronicaconcern Thales tijdens Career Expo
“TU schande, bloed aan je handen” en “Thales you can’t hide, stop supporting genocide”, zo klonk het dinsdagmiddag in het Auditorium. University Rebellion en EindhovenStudents4Palestine demonstreerden tegen de aanwezigheid van elektronicaconcern Thales tijdens de Career Expo.
Een woordvoerder van Eindhoven Students4Palestine, aanwezig onder actienaam AA, verduidelijkt waarom de groep voor de stand van Thales staat. “Thales is een bedrijf dat (gewapende) drones heeft ontwikkeld. Hun nieuwste drone, the Watchkeeper X - ontwikkeld samen met Elbit - kan ook wapens dragen en is gebaseerd op de Hermes 450 die is gebruikt in Gaza. Zo’n bedrijf hier hosten is niet goed”, zegt hij. Begin 2024 lag Thales om dezelfde reden ook al onder vuur. Toen voerden activisten actie bij verschillende kantoren van Thales.
Volgens Frans Raaijmakers, woordvoerder van de TU/e, hebben de samenwerkingen die de universiteit wereldwijd aangaat altijd tot doel de wereld beter te maken. “We willen immers bijdragen aan veiligheid, niet aan escalatie. Wat betreft eventuele dual use-kennis houden we ons aan de bestaande richtlijnen, zoals de Nationale Leidraad Kennisveiligheid. Daarnaast gaan we in het kader van 4TU, de vier technische universiteiten van Nederland, een moreel beraad organiseren over de samenwerking met Defensie.”
University Rebellion (UR) trok tijdens de demonstratie samen op met EindhovenStudents4Palestine. “Dat doen we omdat we gemeenschappelijke doelen hebben. Klimaatproblematiek en oorlog - in dit geval genocide - zijn met elkaar verbonden”, licht woordvoerder Magdalena Skoda, student Sustainable Innovation, toe.
De TU/e laat weten de maatschappelijke betrokkenheid van onze studenten en andere leden van de community te waarderen. “We geven als TU/e ruimte aan manifestaties als deze, het demonstratierecht is immers een grondrecht, zolang de veiligheid voor iedereen gewaarborgd blijft.”
In het verleden heeft UR regelmatig gedemonstreerd tegen de banden van de universiteit met de fossiele industrie, bijvoorbeeld in geval van wetenschappelijke samenwerkingen, maar ook hier op de Career Expo. Het feit dat de universiteit de lijnen met de fossiele industrie open wil houden, is voor University Rebellion onacceptabel.
Ongeoorloofd
Volgens TU/e-woordvoerder Raaijmakers zet de universiteit zich volledig in voor duurzaamheid. “Samenwerking met alle partijen is noodzakelijk om duurzame veranderingen te versnellen. We kunnen het ons daarom niet veroorloven om sterke research&development-partijen uit te sluiten.”
Toch is er wel wat veranderd in de selectie van nieuwe samenwerkingen. “We hebben in 2022 besloten dat nieuwe samenwerkingsverbanden van de TU/e met dergelijke bedrijven alleen betrekking hebben op projecten die bijdragen aan duurzame energie en duurzaamheid", aldus Raaijmakers.
Thales was niet bereikbaar voor commentaar en bleef tot nader order weg van de stand. Dat zorgde ervoor dat de demonstranten langer bleven.
Discussie