TU/e vraagt publiekssamenvatting van promovendi

TU/e vraagt publiekssamenvatting van promovendi

Promovendi van de TU/e moeten voortaan een publiekssamenvatting aanleveren bij hun proefschrift. Dat heeft het College van Promoties besloten na een oproep van decaan Philip de Goey van de faculteit Werktuigbouwkunde, waar een toegankelijke tekst over het verrichte onderzoek twee jaar geleden al verplicht is gesteld. De publiekssamenvattingen moeten ervoor zorgen dat de resultaten uit de proefschriften vaker onder de aandacht van het publiek komen.

De publiekssamenvatting zal volgens De Goey worden opgenomen in het zogeheten ‘formulier 2’, waarmee de formele goedkeuring van het proefschrift is geregeld. “De kandidaat voegt hieraan nu al een wetenschappelijke samenvatting toe. Die is vaak heel technisch, en eigenlijk alleen leesbaar voor ingewijden. Daarom hebben wij een paar jaar geleden binnen onze faculteit een extra tekst verplicht gesteld, waarin de promovendus onder meer duidelijk moet maken hoe het onderzoek is ingebed in de maatschappij; wat we er op korte of lange termijn aan hebben.”

Die vereiste is bij Werktuigbouwkunde een succes, vindt De Goey. “Niet voor elke promovendus blijkt het makkelijk om voldoende uit te zoomen van zijn of haar eigen werk om dit terug te plaatsen in de maatschappelijke context. Ik heb er in het begin wel een aantal afgewezen omdat ik ze niet goed genoeg vond, maar uiteindelijk levert het wel een tekst op die op de website van de faculteit wordt geplaatst, en aan de hand waarvan de facultaire communicatiemedewerker kan beoordelen of het onderzoek ook externe publiciteit kan opleveren.”

De publiekssamenvattingen van Werktuigbouwkunde bleven ook binnen het Communicatie Expertise Centrum niet onopgemerkt. De Goey: “Voorlichter Ivo Jongsma benaderde mij met de vraag of deze samenvattingen niet voor de hele universiteit verplicht gesteld konden worden. Dat vond ik een goed idee, dat ik heb voorgelegd aan de overige decanen en het College van Bestuur. Die reageerden gelukkig grotendeels heel positief, hoewel er ook werd opgemerkt dat dit natuurlijk wel weer extra werk zou opleveren. Maar ik vind dat elke promovendus in staat moet zijn om een dergelijke tekst te schrijven, eventueel in samenspraak met zijn begeleiders.”

Heel veel werk hoeft het niet op te leveren, vindt de decaan van Werktuigbouwkunde. “Een half A4'tje is wat mij betreft genoeg. En als het goed is, kom je met de inleiding van de wetenschappelijke samenvatting al vrij ver. Bovendien moeten de promovendi nu ook al een lekenpraatje voorbereiden, dat ze voorafgaand aan de verdediging uitspreken.” 

De Goey denkt dat de publiekssamenvattingen ervoor zullen zorgen dat promotieonderzoek vaker wordt opgepikt door de maatschappij. “Ik verwacht dat het aantal keren dat een proefschrift in de publiciteit komt minstens zal verdubbelen.”

De nieuwe regel is van toepassing op promovendi die vanaf januari 2017 hun 'formulier 2' inleveren.

 

Deel dit artikel