Onrust in Israël brengt congres lastminute naar TU/e
Het Data Science Center Eindhoven is begin september onverwachts gastheer van de grootste internationale conferentie op het gebied van Business Process Management. De conferentie zou eigenlijk plaatsvinden in Haifa, Israël, maar de situatie in de regio bleef zo onrustig dat besloten is het evenement naar de TU/e te verplaatsen.
“Een grote uitdaging voor de universiteit.” Zo bestempelt prof.dr.ir. Wil van der Aalst (Wiskunde & Informatica) de grootscheepse verhuizing van de jaarlijkse BPM-conferentie naar Eindhoven. Als voorzitter van de Steering Committee van het evenement was hij vorige week betrokken bij het besluit tot verplaatsing. “Er zijn in Israël natuurlijk al eerder soortgelijke situaties geweest, met vaak korte periodes van onrust en daarna voor een langere periode een wapenstilstand. Lange tijd was het idee dan ook dat er wel vrede zou komen; vandaar dat we niet eerder zijn gaan nadenken over verplaatsing, omdat je daarmee alleen maar verwarring zou creëren. Maar uiteindelijk zagen ook de mensen in Israël in dat het niet verantwoord zou zijn.”
Volgens Van der Aalst is binnen de organisatie bekeken of andere partijen het evenement op zich wilden nemen, “maar niemand kreeg dat op zo’n korte termijn voor elkaar. De TU/e is internationaal gezien de sterkste universiteit op dit gebied; we kunnen hier met vrij veel gemak tientallen mensen mobiliseren om hiermee te helpen”.
Dat neemt niet weg dat het flink passen en meten is om het evenement hier te kunnen houden en dat er nog altijd wat “kleine losse eindjes” aan elkaar moeten worden geknoopt. Al is het maar omdat het een evenement van bijna een week betreft, terwijl ook de colleges volop in bedrijf zijn. “We hebben overal op de campus kamers bij elkaar moeten schrapen. Eén van de dagdelen doen we bij de Kamer van Koophandel in Kennispoort.”
Maar volgens de hoogleraar heeft de TU/e de organisatie “onder controle”. Het programma is volgens hem, op één ontbrekende keynote speaker uit Israël na, grotendeels overeind gebleven en de voornaamste experts op het gebied van Business Process Management zijn volgens hem, ook in Eindhoven, aanwezig.
Het aantal deelnemers, normaliter meer dan driehonderd, zal in Eindhoven echter een stuk lager zal zijn. Van der Aalst verwacht iets meer dan honderdvijftig bezoekers. “Verschillende mensen zouden graag komen, maar krijgen het gewoon niet meer geregeld. Ook zijn er een paar schrijnende verhalen van mensen die de reis naar Haifa geboekt hadden, daar ook een vakantie achteraan gepland hadden en dat allemaal zelf betaald hebben. Dat plan stort nu helemaal in elkaar.”
Ook voor de universiteit van Haifa vindt Van der Aalst het “natuurlijk wel cynisch. Het is voor hen toch een soort gezichtsverlies dat dit nu zo loopt, je merkt gewoon dat het gevoelig ligt”. Extra wrang noemt hij het dat deze editie van het evenement aanvankelijk zou plaatsvinden in Tunesië, maar dat ruim twee jaar terug al is besloten om naar elders uit te wijken omdat de situatie in dat land niet stabiel zou zijn. “Dat is ook gebleken, maar ook in Israël is het nu te onrustig. Het is duidelijk wat rommelig in de wereld.”
Discussie